Etat czy praca na własny rachunek?

  1. Praca Koszalin
  2. Dla zatrudnionych, Doradztwo zawodowe
  3. Etat czy praca na własny rachunek?
Filter

Zalety pracy na etacie

Praca na etacie ma wielu zwolenników. Zwykle są to osoby, które cenią stabilne zatrudnienie i stałą pensję. Przy tym są związane od lat z jednym pracodawcą. Jakie korzyści odnoszą pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę?

  • Etatowcy mogą korzystać z pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego, urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, a także z zasiłku chorobowego. Umowa o pracę zapewnia też ochronę przed nagłym zwolnieniem w postaci okresu wypowiedzenia. W zależności od stażu pracy wynosi on od miesiąca do 3 miesięcy. Wszystkie formalności załatwią za nas pracownicy kadr, którzy dbają o opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.
  • Osoby, które szukają stabilnej pracy w Koszalinie, zwykle cenią sobie możliwość uczestniczenia w branżowych kursach. Jeśli mowa o pracy na pełen etat, to zwykle szef wysyła nas na wybrane szkolenia, a czasem pracodawca decyduje się nawet na pokrycie kosztów studiów wyższych. Wieloletnia praca w jednej firmie wiąże się też z awansami.
  • Osoby, które przeglądają oferty pracy w Koszalinie na umowę o pracę, z pewnością marzą o pewnej pensji. Poza stałym wynagrodzeniem, etatowcy coraz częściej mogą liczyć na różnego rodzaju benefity, takie jak np. ubezpieczenie medyczne czy dofinansowanie nauki języków obcych.

Alternatywy

Bez wątpienia praca na etacie daje wiele korzyści, ale istnieją alternatywne rozwiązania, takie jak praca zdalna czy samozatrudnienie. Za prowadzeniem własnej działalności przemawiają elastyczne godziny pracy i brak nadzoru szefa. Zaletą jest również fakt, że samodzielnie dobieramy sobie współpracowników. Taka forma zatrudnienia pozwala więcej zarobić, ale należy samemu zabiegać o klientów.

Zostaw komentarz