Jakie cechy są pożądane na kierowniczych stanowiskach?

 1. Praca Koszalin
 2. Doradztwo zawodowe, Pracodawca
 3. Jakie cechy są pożądane na kierowniczych stanowiskach?
Filter

Sprawny system zarządzania kapitałem ludzkim to podstawa funkcjonowania przedsiębiorstwa. Z tego też względu wybór kierowników, którzy będą nadzorować prace poszczególnych działów, jest bardzo istotny. Jak łatwo się domyślić nie jest to łatwy temat – w końcu kandydat na kierownicze stanowisko musi wykazać się odpowiednim stażem i wykształceniem. Ponadto ogromne znaczenie ma osobowość.

Jakie cechy są niezbędne u dobrego szefa?

1. Pewność siebie
Osoba o niskiej samoocenie, nieświadoma swoich umiejętności, nie ma szans na karierę w Koszalinie. Nie chodzi o bycie zarozumiałym, a jedynie o świadomość swoich mocnych stron. Jeżeli zabraknie Ci pewności siebie, to mało kto, będzie się liczył z Twoim zdaniem. To także jeden z warunków zyskania szacunku.

2. Asertywność
Przydaje się w kontaktach z podwładnymi, współpracownikami oraz klientami. To nie tylko trudna sztuka odmawiania, ale też umiejętne wyrażanie krytyki i stanowczość.

3. Zdolności interpersonalne i mediacyjne
Komunikatywność, empatia, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, jak również umiejętność rozwiązywania konfliktów, mają spore znaczenie na kierowniczym stanowisku. Ponadto dobry szef potrafi rozsądnie delegować zadania, a każdy pracownik chciałby, aby w jego miejscu pracy panowała pozytywna atmosfera. Osoby o wybuchowym temperamencie, które uwielbiają biurowe intrygi, raczej nie powinny piastować ważnych funkcji.

4. Silna psychika
Odporność na stres i opanowywanie są niezbędne. Kierownik musi trzymać emocje na wodzy, gdy w firmie nie dzieje się najlepiej, a także, kiedy jest zmuszony do tego, by uszczuplić zespół i kogoś zwolnić. Do tego dochodzi duża odpowiedzialność.

Jesteś zatrudniony od wielu lat na tym samym stanowisku, a firma nie zaproponowała Ci awansu na stanowisko koordynatora czy kierownika? Jeżeli nie jest to kwestia polityki firmy, to być może brakuje Ci odpowiednich kompetencji miękkich. Jeśli z kolei uważasz, że Twój pracodawca nie stwarza możliwości rozwoju, to zacznij szukać nowych ofert pracy w Koszalinie. Nie zapominaj jednak, że zatrudnienie na wyższym stanowisku, to nie tylko lepsze pieniądze – zwykle od kadry zarządzającej wymaga się większej dyspozycyjności i rozwagi niż od szeregowych pracowników.

4 Komentarze Zostaw komentarz

 1. Renata 26 stycznia 2022 Subscriber

  Na kierowniczym stanowisku przydaje się charyzma.

  • Iwona 31 stycznia 2022 Administrator

   Tak, charyzmatyczny szef pociągnie za sobą pracowników.

 2. Tomi 4 marca 2022 Subscriber

  Pewność siebie jest bardzo ważna. Na kierownika trzeba się po prostu nadawać.

  • Iwona 9 marca 2022 Administrator

   Zdecydowanie pewność siebie pomaga i w pracy zawodowej i w życiu osobistym.

Zostaw komentarz