3 powody, dla których warto wykorzystać urlop wypoczynkowy

  1. Praca Koszalin
  2. Dla zatrudnionych, Doradztwo zawodowe
  3. 3 powody, dla których warto wykorzystać urlop wypoczynkowy
Filter

Wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, wynosi 20 lub 26 dni. Warto pamiętać o tym, że zapewnienie nieprzerwanego, dwutygodniowego urlopu jest obowiązkiem pracodawcy. To właśnie on ustala, kiedy pracownik może sobie pozwolić na dłuższą nieobecność. To, w jakim wymiarze przysługuje nam urlop, zależy od tzw. stażu urlopowego. Z kolei to, co każdy pracownik musi wiedzieć na temat urlopów, to również fakt, że przełożony może odwołać nasz urlop, a jeśli ponieśliśmy opłaty związane np. drogim wyjazdem, to przysługuje nam zwrot kosztów. Warto pamiętać o tym, że podczas urlopu nie można wręczyć pracownikowi wypowiedzenia.

Jakie zatem argumenty przemawiają za tym, że powinniśmy wykorzystać należny nam urlop?

1. Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne pozostawia wiele do życzenia.

Przemęczeni pracownicy są zestresowani i często wyładowują emocje na najbliższych. Stres szybko daje również objawy fizyczne takie jak np. trudności w zasypianiu, podniesione ciśnienie krwi czy chroniczne migreny. Nie zapominajmy, że stan zdrowia ma duże znaczenie w przypadku wielu profesji, takich jak np. kierowca czy strażak.

2. Zmęczony pracownik nie jest efektywny.

Każdy pracodawca z Koszalina powinien o tym pamiętać, że lepsza praca to niekoniecznie dłuższa praca. Dzięki wypoczynkowi można nabrać dystansu do wielu spraw, również służbowych. Zwykle pracownicy twierdzą, że po przerwie pracuje im się dużo lepiej, a do pracy wracają zregenerowani, ze „świeżym” i otwartym umysłem. Badania wskazują, że dopiero po tygodniu wolnego, organizm naprawdę zaczyna wypoczywać. Niezależnie od tego, czy wybieramy się w dalekie podróże, czy chcemy spędzić urlop w domu, swoboda z pewnością nam się przyda.

3. Realizacja planów związanych z życiem prywatnym

Zasłużony urlop można przeznaczyć na rodzinny wyjazd, rozwijanie hobby czy załatwienie zaległych spraw. Istotne jest w tym momencie to, że oderwiemy się od środowiska pracy i na jakiś czas zmienimy otoczenie.

W obszarze urlopów można zaobserwować wiele nadużyć ze strony pracodawców, a niektórzy pracownicy po prostu boją się korzystać ze swoich uprawnień. Jeśli też masz trudności z wyegzekwowaniem należnego urlopu, to nie zaszkodzi przeglądać aktualnych ofert pracy w Koszalinie. Statystyki wskazują na to, że blisko 55% Polaków nie wykorzystuje urlopu wypoczynkowego. Niektórzy wolą odebrać ekwiwalent finansowy, a inni mają trudności w porozumiewaniu się z przełożonym.

Zostaw komentarz