Dlaczego jest ciężko o dobrego pracownika?

  1. Praca Koszalin
  2. Doradztwo zawodowe, Pracodawca
  3. Dlaczego jest ciężko o dobrego pracownika?
Filter

Deficyt pracowników może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla firm i hamować ich  rozwój. Lukę na rynku pracy coraz częściej zapełniają imigranci zza wschodniej granicy, w tym przede wszystkim Ukraińcy.

Od czasu, gdy bezrobocie znacznie spadło, a w wielu branżach pojawiły się braki kadrowe, coraz częściej mówi się o rynku pracownika. Przedstawiciele profesji pożądanych przez pracodawców z Koszalina coraz odważniej dyktują warunki. Jakie czynniki odpowiadają za to, że coraz ciężej rekrutować wartościowych pracowników?

  1. Szkolnictwo

Wiele ofert pracy w Koszalinie jest adresowanych do rzemieślników, ale dzisiaj większość kandydatów ma ukończone studia lub jest po liceum. Spadek popularności kształcenia technicznego i zawodowego sprawił, że brakuje fachowców.

  1. Brak praktycznych umiejętności

Pracodawcy często narzekają na młodzież po studiach, która ma jedynie wiedzę teoretyczną. Kluczowych umiejętności brakuje też osobom po 50 roku życia, które dawno przestały się rozwijać.  W końcu, żeby znaleźć dobrą pracę w Koszalinie, nie obędzie się bez obsługi komputera.

  1. Zbyt wysokie wymagania kandydatów

Czasem za niepowodzenia w rekrutacji odpowiadają wygórowane oczekiwania kandydatów lub  skąpstwo pracodawców. Szefowie narzekają na to, że czasem nie stać ich na zatrudnienie najlepszego pracownika. Bywa i tak, że kandydat nie decyduje się na przyjęcie oferty, ponieważ zarobki lub forma zatrudnienia nie satysfakcjonuje go, a sama praca do lekkich nie należy.

  1. Demografia

Społeczeństwo starzeje się, a do pracy potrzeba ludzi silnych, którzy nie boją się nowych technologii.  Osoby w średnim wieku lub starsze często mają niekatulaną wiedzę, a przy tym częściej lądują na zwolnieniach lekarskich.

Zostaw komentarz