Sposoby na zatrzymanie najlepszych pracowników

  1. Praca Koszalin
  2. Doradztwo zawodowe, Pracodawca
  3. Sposoby na zatrzymanie najlepszych pracowników
Filter

Sytuacja na zachodniopomorskim rynku pracy, jest aktualnie najlepsza od czasu powstania województwa. We wrześniu 2018 roku odnotowano, że stopa bezrobocia na Pomorzu Zachodnim wynosiła 9,7%. W samym Koszalinie bezrobotnych wciąż ubywa, ale wiele wakatów pozostaje nieobsadzonych. Pracodawcy próbują ściągać do swoich firm fachowców, a także wysoko wykwalifikowanych specjalistów, takich m.in. jak projektanci aplikacji sieciowych i multimediów czy projektanci krajobrazu. Potrzebni są również asystenci nauczycieli, instruktorzy fitness, operatorzy specjalistycznych maszyn, a także pracownicy do wykonywania prostych prac.

Pracownicy, którzy reprezentują zawody deficytowe, mogą spać spokojnie, gdyż na ich miejsce nie czai się zbyt wielu chętnych. Z kolei pracodawcy, muszą mieć świadomość, że dobry specjalista może zacząć szukać nowej pracy w Koszalinie, jeśli nie otrzyma konkurencyjnych warunków.

Co robić, aby najlepsi nie odeszli do konkurencji?

Rynek pracownika to trudny orzech do zgryzienia dla wielu pracodawców. Oczekiwania kandydatów rosną, a wiele osób zaczyna przeglądać oferty pracy, gdy dowiadują się o tym, że poprawiają się stawki. Jak, w takim razie zatrzymać najlepszych, sprawdzonych pracowników?

Nagrody i pochwały

Pracownik musi czuć się doceniany i wiedzieć, że odgrywa ważną rolę w strukturach firmy. Nawet małe gesty mogą działać motywująco.

Spójne oczekiwania

Każdy pracownik chciałby wiedzieć, czego dokładnie oczekuje od niego przełożony i jaka jest wizja jego stanowiska. Ambitne osoby już na starcie dopytują się o to, jak wygląda ścieżka rozwoju w danej firmie.

Podwyżka

Pracodawca, który chce zatrzymać podwładnego, powinien rozważyć jego prośbę o podwyżkę lub samemu wystąpić z propozycją podwyżki. W ostatnim czasie, stawki w wielu branżach się poprawiły, a konkurencja może próbować przechwycić najbardziej utalentowanych pracowników. Finanse to jednak jedna z najważniejszych kwestii, dotyczących wyboru pracodawcy.

Możliwości rozwoju

Wielu mieszkańców Koszalina zaczyna przeglądać oferty pracy, ponieważ na dotychczasowym stanowisku już od dawna się nie rozwijają. Jeśli pracownik ma nieprzeciętne umiejętności, to warto inwestować w jego rozwój. Szkolenia czy studia podyplomowe pomagają zmienić zakres obowiązków lub dostać awans, a niektórzy pracodawcy w zamian za dofinansowanie drogich kursów oczekują, że pracownik podpisze umowę o zakazie konkurencji.

Zostaw komentarz