Kiedy zacząć myśleć o zmianie kwalifikacji zawodowych

  1. Praca Koszalin
  2. Dla zatrudnionych, Doradztwo zawodowe
  3. Kiedy zacząć myśleć o zmianie kwalifikacji zawodowych
Filter

Starsze pokolenia bardziej doceniały stabilność zatrudnienia. Jednak czasy, w których w jednej firmie można było utrzymać się nawet 20 czy 30 lat już dawno odeszły w niepamięć. Dzisiaj osoby, które robią karierę w Koszalinie doskonale wiedzą, że trzeba korzystać z ciekawych propozycji i nie bać się zmian.

Niepokojące sygnały

Jeśli bierzecie pod uwagę przekwalifikowanie się, to koniecznie zwróćcie uwagę na kilka kwestii. Pierwszym niepokojącym sygnałem, świadczącym o tym, że warto pomyśleć o nowej pracy w Koszalinie, jest brak zadowolenia z warunków oferowanych przez obecnego pracodawcę. Osobom, które nie angażują się już w wykonywanie obowiązków, są wiecznie zmęczone i znudzone, najwidoczniej nie sprawia radości ich praca.

Pracownicy niekiedy odczuwają wrażenie, że marnują swój potencjał, a przy tym przestają planować swoją przyszłość zawodową. Brak perspektyw na rozwój w strukturach firmy, powątpiewanie we własne umiejętności i brak możliwości realizowania swoich zainteresowań, to bardzo niepokojące sygnały. Pracownicy, którzy nie lubią swojej pracy prędzej czy później odczują przykre skutki wypalenia zawodowego.

Potrzeba zmiany stanowiska pracy może być też umotywowana względami finansowymi. Czasami warto się przekwalifikować, jeśli wiemy, że są branże, gdzie można zarobić dużo więcej, a na obecnym stanowisku wizja podwyżki jest bardzo niewyraźna.

Porady dla osób, które chcą się przekwalifikować

Po pierwsze, lepiej nie rzucać od razu dotychczasowej pracy. Taki krok opłaca się zrobić, kiedy już będziemy mieć pewność zatrudnienia w innym miejscu. Osoby, które chcą się przebranżowić, powinny sprawdzić, jakie perspektywy ma wymarzony przez nie zawód. Warto znać prognozy dla rynku pracy.
Aby się przekwalifikować, należy zachować trochę pokory – wiele osób, które dopiero w danej branży raczkują, doceniają możliwość zdobycia doświadczenia poprzez praktyki i staże. Również wolontariat pomoże nam sprawdzić się na danym stanowisku. Warto podjąć tego typu pracę, żeby przetestować dane stanowisko, przyjrzeć się lepiej branży. Poza tym trzeba być świadomym tego, że czeka nas wiele nauki.

Jeśli znamy kogoś, kto pracuje na stanowisku, które też nas interesuje, to na pewno warto poprosić go o poradę i ocenę sytuacji. Ponadto pamiętajmy, żeby wybrać też jakieś alternatywne ścieżki kariery i uodpornić na krytykę wielu ludzi, którzy nie lubią zmian.

Zostaw komentarz