Jakich tematów nie poruszać na rozmowie kwalifikacyjnej

  1. Praca Koszalin
  2. Rynek pracy w Koszalinie
  3. Jakich tematów nie poruszać na rozmowie kwalifikacyjnej
Filter

O co nie powinien pytać rekruter

Większość poradników koncentruje się wokół tego, co ma zrobić kandydat, aby wypaść możliwie najlepiej w czasie rekrutacji. Pamiętajmy, że jest jeszcze druga strona medalu i rekruterowi też nie wypada o wszystko pytać. Czasem niepokojące komentarze mogą nam wiele powiedzieć na temat potencjalnego pracodawcy.

Jakich pytań należy unikać na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli to Ty rekrutujesz? Na pewno kandydata nie można wypytywać o stan zdrowia, ponieważ takie informacje uchodzą za dane wrażliwe. Kolejną kwestią jest orientacja seksualna, poglądy polityczne oraz pochodzenie etniczne. Tego rodzaju pytania nie powinny pojawiać się na rozmowie o pracę w Koszalinie, gdyż są to bardzo osobiste kwestie, a kandydat mógłby później uznać, że nie dostał etatu ze względu na dyskryminację rasową itp.

Ciekawą sprawą jest karalność kandydata. O przeszłość kryminalną nie można pytać na rozmowie, chyba że wymagane jest zaświadczenie o niekaralności. Ma to znaczenie, szczególnie jeśli jest prowadzony nabór np. do służb mundurowych.

Na rozmowach o pracę nie powinny też padać pytania dotyczące planów matrymonialnych czy stanu cywilnego. Zdarza się, że rekruterzy próbują sprawdzać, czy potencjalne kandydatki mają już dzieci lub planują powiększenie rodziny. To naturalne, że tego rodzaju pytania wzbudzają czujność.

Jakich pytań nie zadaje kandydat

Istnieją też pytania, które nie powinny padać z ust kandydatów. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej w Koszalinie na pewno nie wypada pytać rekrutera o to, czym zajmuje się firma. Kandydat powinien wiedzieć, jaki jest profil działalności danej organizacji, zwłaszcza jeśli zdecydował się wysłać do niej aplikację.

Podczas wywiadu lepiej nie poruszać kwestii dotyczących brania dłuższych urlopów czy tego, jak będą wyglądały imprezy integracyjne. Takie sprawy lepiej zostawić na później. Niezbyt dobrze wygląda, jeśli pytamy o to, jak nam poszło – rekruter musi w końcu mieć czas do namysłu, a czasem po prostu trzeba wybrać najlepszego kandydata, spośród kilku spełniających wymagania formalne.

Na początku koniecznie dopytajmy o nasz zakres obowiązków i projekty prowadzone przez dział, w którym zostaniemy zatrudnieni. Na pewno można omówić również zagadnienia związane z możliwościami rozwoju.

Zostaw komentarz