Zawodowy rynek pracy w Koszalinie

  1. Praca Koszalin
  2. Informacje o Koszalinie, Rynek pracy w Koszalinie
  3. Zawodowy rynek pracy w Koszalinie
Filter

Jedna z najkorzystniejszych sytuacji na rynku pracy Zachodniopomorskiego występuje w miastach regionu, m.in. w Koszalinie. Za poprawę sytuacji na rynku pracy odpowiada także zwiększająca się liczba ofert pracy. Widoczne i zarazem pozytywne zmiany na rynku pracy są wynikiem m.in. wzmożonej aktywności zachodniopomorskich przedsiębiorców oraz zwiększającej się liczby prowadzonych inwestycji.

W powiecie koszalińskim oraz w samym Koszalinie braki kadrowe widoczne są mocno w zawodzie spawacza. Podobnie jest w zawodzie ślusarza. Z kolei duża nadwyżka osób poszukujących pracy w zawodzie ekonomisty dotyczy również bezpośrednio Koszalina.

Zawody, na które występuje największe zapotrzebowanie w Koszalinie, są jednocześnie grupą deficytową. W mieście występuje o wiele więcej ofert pracy na konkretne stanowisko w stosunku do liczby odpowiednio przystosowanych osób do podjęcia tejże pracy. W mieście Koszalin w grupie zawodów deficytowych znajdują się także: agenci ubezpieczeniowi, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, geodeci i kartografowie, graficy komputerowi, instruktorzy rekreacji i sportu, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lekarze, listonosze i kurierzy, logopedzi i audiofonolodzy, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, ogrodnicy i sadownicy, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunki dziecięce, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, piekarze, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. jakości, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy ochrony fizycznej, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, pracownicy socjalni, pracownicy sprzedaży internetowej, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, recepcjoniści i rejestratorzy, robotnicy budowlani, robotnicy leśni, robotnicy obróbki drewna i stolarze, rolnicy i hodowcy, samodzielni księgowi, spawacze, spedytorzy i logistycy, sprzątaczki i pokojowe, szefowie kuchni, ślusarze, tapicerzy oraz zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Z kolei zawody, w których występuje równowaga, to najprościej ilość ofert pracy=ilości osób zdolnych (odpowiednio wykwalifikowanych) do podjęcia zatrudnienia w Koszalinie. Według Barometru Zawodów dla Koszalina równowaga dotyczy osób zajmujących stanowiska takie jak: administratorzy stron internetowych, akustycy i realizatorzy dźwięku, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, architekci i urbaniści, architekci krajobrazu, archiwiści i muzealnicy, asystenci w edukacji, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, dentyści, diagności samochodowi, dziennikarze i redaktorzy, farmaceuci, filolodzy i tłumacze, floryści, fotografowie, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, inspektorzy nadzoru budowlanego, instruktorzy nauki jazdy, inżynierowie budownictwa, inżynierowie chemicy i chemicy, inżynierowie elektrycy i energetycy, inżynierowie inżynierii środowiska, inżynierowie mechanicy, kamieniarze, kierownicy ds. logistyki, kierownicy ds. produkcji, kierownicy ds. usług, kierownicy ds. zarządzania i obsługi biznesu, kierownicy sprzedaży, kierownicy w instytucjach społecznych i kultury, kosmetyczki, lakiernicy, marynarze, pracownicy obsługi statków i portów, monterzy elektronicy, monterzy maszyn i urządzeń, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych, obuwnicy, operatorzy aparatury medycznej, operatorzy maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorzy maszyn do produkcji, wyrobów cementowych i kamiennych, optycy i pracownicy wytwarzający protezy, pozostali specjaliści edukacji, pracownicy ds. techniki dentystycznej, pracownicy myjni, pralni i prasowalni, pracownicy obsługi ruchu szynowego, pracownicy poczty, pracownicy poligraficzni, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy przetwórstwa spożywczego, pracownicy służb mundurowych, pracownicy usług pogrzebowych, pracownicy zajmujący się zwierzętami, prawnicy, projektanci wzornictwa przemysłowego, przedstawiciele handlowi, rybacy, rzemieślnicy obróbki szkła i metali szlachetnych, sekretarki i asystenci, specjaliści administracji publicznej, specjaliści ds. finansowych, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści ds. rynku nieruchomości, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, specjaliści rolnictwa i leśnictwa, specjaliści telekomunikacji, sprzedawcy i kasjerzy, technicy budownictwa, weterynarze, windykatorzy i wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych.

W najgorszej sytuacji na rynku pracy w Koszalinie są osoby, będące w grupie nadwyżkowej. Dla nich oznacza to wzmożone poszukiwanie pracy w zawodzie, który nie jest zbyt popularny w mieście. Zazwyczaj wakaty są zapełnione i nie ma zapotrzebowania na większą ilość pracowników tego rodzaju. W tym wypadku mowa o : ekonomistach, filozofach, historykach, politologach i kulturoznawcach, kierowcach samochodów osobowych, nauczycielach przedmiotów ogólnokształcących, pedagogach, plastykach, dekoratorach wnętrz i konserwatorach zabytków, pracownikach administracyjno-biurowych, pracownikach biur podróży i organizatorach obsługi turystycznej, pracownikach ds. ochrony środowiska i BHP, socjologach i specjalistach ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjalistach technologii żywności i żywienia, technikach informatykach, technikach mechanikach.

Zostaw komentarz