W jaki sposób ukryć lukę w CV?

  1. Praca Koszalin
  2. Rynek pracy w Koszalinie
  3. W jaki sposób ukryć lukę w CV?
Filter

Urlop macierzyński lub wychowawczy, opieka nad osobą starszą czy choroba, to najczęstsze powody długiej przerwy w zatrudnieniu. Czasem trudna sytuacja osobista wymaga tego, aby zrobić sobie „dłuższe wakacje”.

Sytuacja osobista

Większość kandydatów do pracy w Koszalinie, którzy figurują w rejestrze bezrobotnych od kilku lat, ma trudności z opisaniem przyczyn tego stanu rzeczy. Lepiej nie zostawiaj luki w CV i postaraj się wyjaśnić powody, gdyż rekruterzy cenią sobie szczerość w tej dziedzinie. Oczywiście można wpisać w życiorysie opiekę nad dzieckiem lub chorą osobą.

Aktywność społeczna i samodoskonalenie

Jeżeli  w czasie pozostawania bez stałego zatrudnienia, angażowałeś się w jakieś ciekawe projekty społeczne czy wolontariat, to koniecznie wspomnij o tym w dokumentach aplikacyjnych.

Dobrze mieć na uwadze, że nie tylko młodzież rezygnuje z pracy na rzecz nauki. Jeśli będąc bezrobotnym, odbyłeś jakieś kursy lub nauczyłeś się czegoś za pośrednictwem darmowych szkoleń internetowych, to musisz to jakoś wpleść do CV. Istotne jest to, aby potencjalny pracodawca zauważył, że nie marnowałeś czasu. U niektórych przerwa w zatrudnieniu wynika z tego, że chcieli odbyć długą podróż. Innym powodem może być np. to, że próbowali rozkręcić własną działalność lub zarabiali jako freelancerzy. Każda tego typu aktywność pokazuje, że zdobywałeś nowe doświadczenia…

Co z pracą „na czarno”?

Wiele osób nurtuje kwestia zarabiania w szarej strefie. To zjawisko, które jest często spotykane w Polsce. Praca bez umowy pozostaje charakterystyczna dla wielu branż, takich jak m.in. budownictwo czy rolnictwo. Dlatego też wpisujmy w życiorysie zawodowym „prace dorywcze”, ale lepiej unikać podawania nazwy firmy. Większość pracodawców zrozumie…

Jak radzić sobie na rynku pracy po przerwie? 

Po pierwsze, dobrze zastanów się nad tym, czy chcesz nadal pracować w zawodzie, który wykonywałeś przed przerwą w zatrudnieniu. W ciągu kilku lat sytuacja na rynku pracy mogła się zmienić. Być może warto aplikować do innej branży, w której teraz pojawiły się nowe perspektywy. Jeśli „wypadłeś” z rynku pracy, to zacznij poszukiwania etatu od odświeżenia kontaktów zawodowych. Zanim wybierzesz się na rozmowę rekrutacyjną w Koszalinie, koniecznie sprawdź, jak wyglądają obecnie zarobki na interesującym Cię stanowisku.

Zostaw komentarz